Nawigacja

 • NASZE JASEŁKA NAGRODZONE

  21 stycznia nasi uczniowie odebrali w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu dyplom za zdobycie II miejsca w XV Powiatowym Przeglądzie Jasełek w Suszcu. Nagroda cieszy nas tym bardziej, że po raz pierwszy postanowiliśmy zaprezentować jasełka w formie teatru cieni.

 • 73. rocznica Marszu Śmierci

  ,, Wskutek ponoszonych klęsk na froncie Niemcy przystąpili do zacierania śladów i niszczenia dowodów zbrodni dokonanych w KL Auschwitz-Birkenau. Od 17 do 21 stycznia 1945 r. wyprowadzono z obozu 58 tys. więźniów w pieszych kolumnach ewakuacyjnych. Główne trasy wiodły do Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, gdzie wiele kolumn przeformowano w transporty kolejowe. Jedna z tras o długości 63 km wiodła z Oświęcimia do Wodzisławia przez miejscowości ziemi pszczyńskiej. Wg szacunków w pieszych kolumnach ewakuacyjnych zginęło nawet 15 tys. osób - z przemęczenia, wyziębienia lub od strzałów w tył głowy oddanych przez esesmanów. Trasy ewakuacyjne nazwano "Marszami Śmierci", bo usłane zostały zwłokami więźniów zastrzelonych oraz zmarłych z wycieńczenia lub przemarznięcia.

  Centralne obchody 73. rocznicy marszu odbyły się w Pszczynie, przy pamiątkowej tablicy przy ul. Bogedaina. Samorządowcy, przedstawiciele straży, instytucji, organizacji oraz uczniowie pszczyńskich szkół złożyli kwiaty i znicze pod tablicą."

  Więcej na ...

 • Dom Kulejących Aniołów

  „Pomaganie zmienia świat na lepsze

  Pod  tym hasłem wraz z uczniami zorganizowaliśmy kiermasz świąteczny na rzecz Domu Kulejących Aniołów. Dzięki pomocy rodziców (szczególne podziękowania dla Pana Godowskiego), nauczycieli i przede wszystkim pracy uczniów udało nam się wesprzeć stowarzyszenie, którego celem jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin.

  „Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat.”

   

 • Nowy Rok niech przyniesie tylko dobre dni, życzliwość i spełnienie marzeń!

 • Jest taki dzień - bardzo ciepły, choć grudniowy...

   Już od paru dni w naszej szkole można było odczuć niezwykłą atmosferę. Każdy oczekiwał na cud! I tak się właśnie stało 22 grudnia.

  Uśmiechy na twarzach, prezenty pod pachą, elegancki strój i sale, które tego dnia zmieniły się w magiczne miejsca.

  Jednak całości dopełniły jasełka przygotowane przez panią Jolantę Prządkę i uczniów klasy IIIa. TEATR CIENI przedstawiony na sali gimnastycznej (dla całej społeczności; od przedszkolaków po gimnazjalistów) z całą pewnością zasługuje na słowa uznania, a najlepszym dowodem – owacja na stojąco!!!

  W czasie jasełek swój taniec śnieżynek przedstawiły uczennice klasy V, a utalentowane muzycznie dzieci – zagrały dla nas koncert kolęd!

  Zdjęcia w albumie...

 • Głód, mróz, samotność i strach...

  8 grudnia 2017 r.uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia.  Tych kilka godzin spędzonych w Auschwitz po raz kolejny uświadomiło nam, że wojna to czas, w którym umierają wartości i idee humanistyczne. Zmieniają się kryteria oceny prawdy i postępowania człowieka. Niezmienne zostaje tylko kryterium godności jako miary człowieczeństwa.Człowieczeństwo w czasie wojny jest na krawędzi przepaści. Więźniowie obozów koncentracyjnych przeżyli piekło na ziemi. Coś, czego nie zrozumie nikt, kto sam tego nie doświadczył. Naszym obowiązkiem jest zachować pamięć o nich. 

 • DZIEŃ WOLONTARIUSZA

  "

  5 GRUDNIA to wyjątkowy dzień, który jest okazją aby podziękować wszystkim, którzy bezinteresownie działają na korzyść innych. 

  W tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza włączył się Szkolny Klub Wolontariatu, organizując  kiermasz babeczek oraz warsztaty na temat pomagania.

  Uczniowie klasy drugiej gimnazjum Sylwia Nogły, Julia Boryś, Marcin Smołka, Monika Kukuczka, Weronika Pastuszka i Paulina Łakota, przedstawili krótką scenkę, a następnie wspólnie z uczniami z klasy IIIa SP, IV, V, VI i VII odpowiedzieli na ważne pytania związane z wolontariatem. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku podarowanego przez Aniołka z wartościowym  przesłaniem.

  Dziękujemy rodzicom którzy upiekli  smaczne i kolorowe babeczki. Dzięki Wam odbył się kiermasz organizowany na rzecz świątecznych paczek dla potrzebujących.

  Dziękujemy Wszystkim Darczyńcom i Wolontariuszom za okazywaną dobroć!

   

  Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi."
  - Jan Paweł II

  Zdjęcia znajdziemy w albumie.

 • 1 XII

  Tegoroczny Światowy Dzień Walki z AIDS, obchodziliśmy pod hasłem:

   „Mam czas rozmawiać” – jest to kampania edukacyjna promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, zwłaszcza o tematach trudnych. Rozmowa z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym.

   

  W związku z obchodzonym 1 XII Światowym Dniem Walki z AIDS (święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 rok), we wszystkich klasach gimnazjum zostały przeprowadzone warsztaty na temat HIV/AIDS. Zajęcia prowadzone przez pedagoga szkolnego miały na celu zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie tematyki HIV/AIDS, rozwijanie postawy empatii i akceptacji wobec osób żyjących z HIV/AIDS, promowanie zachowań bezpiecznych dla profilaktyki HIV/AIDS. 

   

  Szczegółowe informacje znajdują się na stronie mamczasrozmawiac.aids.gov.pl

   

 • SPORTOWIEC ROKU 2017 - POWIAT PSZCZYŃSKI. GŁOSUJEMY NA DARIĘ!!!

  Ruszył już plebiscyt Dziennika Zachodniego na SPORTOWCA ROKU 2017.

  W kategorii Młodzieżowy Sportowiec Roku nominowana została uczennica naszej szkoły DARIA SŁUPIK z klasy 3B!!!

  Daria została zgłoszona przez KLUB SZTUK WALKI SHOGUN ŻORY, do którego należy. Teraz liczą się nasze głosy. Wystarczy wysłać SMS pod nr 72355 o treści SM.59. (Koszt jednego SMSa: 2,46 zł z VAT) . Głosowanie w miastach i powiatach będzie trwać od 17 listopada do 15 grudnia. Finał wojewódzki odbędzie się w terminie 22 grudnia 2017 r. - 12 stycznia 2018 r. Nagrody zostaną wręczone 17 lutego 2018 r. na Stadionie Śląskim. Trzymamy kciuki za Darię!

  Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscyt/sportowiec/a/sportowiec-roku-2017-powiat-pszczynski,12681131/

 • Komputerowy Ćpun

  Dzisiaj uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z panem KRZYSZTOFEM PIERSĄ z autorem książki Komputerowy Ćpun. Jest to poradnik dla osób uzależnionych od gier komputerowych. Często słyszymy sprzeczne komunikaty – młodzi ludzie nie widzą problemu w ciągłym ,,przesiadywaniu” przed komputerem, smartfonem, tabletem…, a rodzice są zaniepokojeni  alienacją swych dzieci. Pan Krzysztof ukazuje cienką linię pomiędzy pasją i uzależnieniem. I tym razem także ważny jest UMIAR!

 • 11 listopada

  Szkoła Nie tylko uczy, ale także wychowuje –śwIadomych Polaków i Europejczyków. Dlatego w listoPadzie nie mogło zabraknąć apelu z okazji 99 rocznicy oDzyskania niepodLegłości. WydarzEnia te przypomnieli nam  uczniowie klasy 3b Gimnazjum, a najstarsze klasy odśpiewaŁy pieśni patriOtyczne związane z walką Polaków o wolny kraj. WolnoŚć udało się wywalczyĆ, ale naszym obowiązkiem jest pamięć o dramatycznej drodze rodaków od 24 października 1795 roku do 11 listopada 1918.

  Aby człowiek wiedział dokąd idzie, musi wiedzieć skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci (N. Davies)

 • NAUKOBUS w Kryrach ;)

  Do tej pory to nasi uczniowie wyjeżdżali do Warszawy, aby zwiedzić stolicę. Tym razem było jednak inaczej:

  9 i 10 listopada Warszawa zawitała do Kryr  w skromne progi naszej szkoły. A jak do tego doszło?

  W szkole od 2016 działa Klub Młodego Odkrywcy „ale Eksperyment”, którego działalność koordynuje CN Kopernik. W ramach działalności w KMO Pan Piotr Knapek zgłosił naszą szkołę do projektu „Naukobus” realizowanego wspólnie przez MNiSW oraz CN Kopernik.

  Doceniając zaangażowanie i kreatywność młodych odkrywców, pracownicy Centrum Nauki Kopernik odwiedzili naszą szkołę z objazdową wystawą Umysł przyłapany. Na pierwszy ogień poszli nauczyciele, którym nie zabrakło odwagi zmierzyć się z eksponatami na wstępnym szkoleniu.

  A kolejne dwa dni to już spotkania m. in . z parzydełkiem, polowaniem na kropki, hulaj nogą…. Emocji było sporo, a jeszcze więcej gości. Nie zabrakło władz gminy, uczniów z sąsiadujących szkół i dorosłych mieszkańców. Ciekawość mieszła się z niepewnością, a nie raz z  lękiem, ale najważniejsze były pozytywne opinie odwiedzających! (galeria zdjęć)

  Dodatkową atrakcją była prezentacja poduszkowca, który został zrealizowany w ramach konkursu grantowego Konstruktorzy Marzeń. Przebieg budowy oraz instrukcję można zobaczyć tutaj. Warto zaznaczyć, że film zmontował Szymon Czysz z 3a.

  Działalność kryrskiego KMO ale Eksperyment można śledzić na YouTubie oraz Facebooku.

  Na zajęcia w ramach KMO ale Ekperyment zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą nauki doświadczać, chcą z nauką eksperymentować.

 • Po zaciętej walce dwa drugie miejsca...

  Tegoroczne zawody z piłki ręcznej przeszły do historii. Zajęlismy dwa drugie miejsca, ale liczylismy na więcejsad. Po wysokiej wygranej 11-1 z Radostowicami mielismy nadzieję  na sukces również w meczu z Suszcem. Walka była bardzo zacięta i wyrównana do ostatniego gwizdka. Zawodnicy z Suszca wykazali jednak więcej zimnej krwi, wykorzystali naszą chwilę słabosci i to oni będą reprezentowali gminę na zawodach powiatowych. Pozostaje niedosyt, bo naprawdę niewiele zabrakło do zwycięstwa. Dziewczyny również rozpoczęły turniej od zwycięstwa z Radostowicami i skończyły na porażce z Suszcem. Po rozegraniu wszystkich meczów najlepsze okazały się dziewczyny z Radostowic.

  Jak zwykle słowa uznania i podziękowania dla wszystkich zawodniczek i zawodników. Oraz dodatkowe gratulacje dla Szymona Grabowskiego i Honoraty Małys - bramkarze w piłce ręcznej mają bardzo trudną rolę, a Wy poradziliscie sobie bardzo dobrze!

   

  kk

 • Zapalmy płomyk nadziei

  Wolontariusze z naszej szkoły kolejny raz dołączyli  do kwesty cmentarnej "Zapalmy płomyk nadziei". Jest to najstarsza zbiórka pieniężna prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II” w Żorach. 

  W tym roku  w Kryrach udało się zebrać  – 2.284,07 zł,, natomiast łącznie z Żorami i okolicznymi miejscowościami Wolontariusze uzbierali rekordową sumę 51.326,96 zł.

  Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do tak wielkiego dzieła - Wolontariuszom oraz Darczyńcom. 

  Środki pozyskane podczas kwesty zostaną przeznaczone na prowadzenie oddziału opieki paliatywnej w hospicjum.

   

  http://hospicjumzory.pl/rekordowa-zbiorka-na-cmentarzach-regionu/

 • Noc w Szkole

  Czy to możliwe, aby gimnazjaliści chcieli spędzić całą noc w szkole? Wydaje się to nie do pomyślenia, a jednak...W piątek, 20 października o godzinie 20.00, uczniowie klas trzecich, zaopatrzeni w śpiwory i  zapasy jedzenia ochoczo przekroczyli próg szkoły. Zwyczajni ludzie spędzają ten czas w domowych pieleszach, grzeją się pod kołderkami, popijają ciepłe kakao, ale nie trzecioklasiści.Oni bez szkoły nie mogą po prostu żyć, dlatego nawet mowy nie było o spaniu. Zaczęto od przygotowywania posiłku oraz przekształcenia szkolnego holu w sypialnię. A potem w ruch poszły piłki do siatkówki, rakietki do tenisa i szachy. Były straszne historie, tańce, filmy oraz zabawa w chowanego po ciemku. Oj, działo się, działo. Nad ranem marzyliśmy tylko o tym, żeby przytulić się do poduszki. W albumie kilka zdjęć z naszej nocki.

 • Tegoroczny Tydzień Kariery składał się z wielu inicjatyw związanych z doradztwem zawodowym. Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum brali udział między innymi  w:

  1. konkursie plastyczno-fotograficznym
  2. wizytach studyjnych w :
  • Salonie fryzjerskim i kosmetycznym  „VIVA”
  • „Sinka Auto-serwis” –mechanik samochodowy
  • Przedsiębiorstwie Wielobranżowym „EKA”
  1. Warsztatach z doradztwa zawodowego prowadzonych przez doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Bielska- Białej
  2. Odbyli spotkania w naszej szkole z informatykiem, intendentką oraz higienistką szkolną

  Ponadto uczniowie II klasy gimnazjum przygotowali  i przeprowadzili gry i zabawy dla młodszych kolegów z klasy I ZSP oraz wykonali gazetkę szkolną na temat swoich talentów.

  Zdjęcia z OTK znajdują się w albumie.

 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ ….

  … RYS HISTORYCZNY:   244 lata temu, 14 października 1773 roku,  na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego  powstaje Komisja Edukacji N arodowej.  Głównym inicjatorem i architektem powstania Komisji był ksiądz Hugo Kołłątaj , który wraz z ekspertami wprowadził trzystopniowy model szkół podstawowych i średnich: szkoły parafialne, powiatowe oraz uniwersytety.

  …DLA  NAUCZYCIELA: Ja nie mogę nauczyć nikogo niczego.  Ja tylko mogę sprawić, aby inni zaczęli myśleć. (Sokrates)

  …DLA  UCZNIA: Żeby napisać jedno własne zdanie, trzeba przeczytać tysiące cudzych.(Kapuściński)

  DLA KAŻDEGO:  Rozwiń w sobie pasję do nauki. Jeśli tak zrobisz, sam nigdy nie przestaniesz się rozwijać.  (Anthony J. D'Angelo)

 • FRANCJA W ZASIĘGU RĘKI

  Gra w pétanque ( tradycyjna francuska gra), piękna francuska karuzela w stylu retro, stylizowana na dziewiętnastowieczną i wiele innych typowo francuskich atrakcji, odkryli uczniowie biorący udział w projekcie Liga Mądrych Głów podczas wycieczki do Żor.

  W albumie fotograficznym kilka zdjęć z tej niezapomnianej wyprawy.

 • "Pola Nadziei"

  „Pola Nadziei” to kampania, której symbolem jest żonkil
  – żółty kwiat nadziei, który jest wyrazem solidarności z chorymi na raka.

  Kampania „Pola Nadziei” odbywa się każdego roku w dwóch częściachjesienią sadzimy cebulki żonkili – to one właśnie tworzą Pola Nadziei, a wiosną, gdy zaczynają kwitnąć, rozpoczyna się druga część akcji, która obejmuje m.in. kwesty na rzecz osób chorych.

  Żonkilowe pola mają przypomnieć, że życie ziemskie tych chorych – choć już krótkie – jest życiem w pełni, tak jak każdego innego. To nadzieja, że zarówno chorzy, jak i my, potrafimy to dostrzec i zrozumieć. Nadzieja na to, że w tych trudnych chwilach życia chorzy nie będą sami. Taki jest cel przyświecający powstającym na całym świecie hospicjom. Dostrzec wartość życia ludzkiego w każdym, szczególnie w chorych zbliżających się do kresu swych dni.

  Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu kwestowali na rzecz Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach oraz sadzili cebulki żonkili przed naszą szkołą.

  Zapraszamy do albumu.

 • Wycieczka do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie

  25 i 26 września uczniowie szkoły podstawowej oraz oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w wycieczce do krakowskiego Ogrodu Doświadczeń zorganizowanej w ramach realizowanego przez szkołę projektu LIGA MĄDRYCH GŁÓW. Ogród ten to nic innego jak interaktywna ekspozycja przybliżająca prawa fizyki. Znajdujące się tam modele zostały zaprojektowane i wykonane przez zespół krakowskich ekspertów reprezentujących różne dziedziny wiedzy, takie jak: fizyka, architektura i dydaktyka. Ta niecodzienna lekcja fizyki łącząca zabawę oraz wiedzę spodobała się naszym uczniom. Przekonali się, że trudne zagadnienia fizyczne można przyswajać w przyjemny sposób. W albumie znajdują się zdjęcia.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • ZESPÓŁ SZKOLNO PRZEDSZKOLNY GIMNAZJUM PUBLICZNE W KRYRACH
  ZESPÓŁ SZKOLNO PRZEDSZKOLNY
  Gimnazjum Publiczne w Kryrach
  43-265 Kryry
  ul.Nierad 86
  NIP: 638-172-79-07
 • 32 212 22 13
  32 212 23 23
  FAX: 32 212 23 23

Galeria zdjęć